تاریخچه سیستم های تهویه مطبوع

جدول تاریخچه پیدایش سیستم های تهویه مطبوع

[table id=1 /]

ویلیس کریر

ویلیس کریر

تاریخچه سیستم های تهویه مطبوع از زبان ساموئل سوگارمن

١٠٠٠١٤٠٠ میلادی

این دوران ، دوران یونانی ها، رومی ها، مصری، چینی و البته هندی ها بود . در حالی که در مصر از انسان ها ( نوکر ) برای باد زدن پادشاهان استفاده می شود ، هندی ها استفاده می کردند از فن هایی به شکل طناب ، رومی ها استفاده می کردند از چیزی به نام hypocaust ( سیستم حرارت مرکزی است که کوره و مخازن برای توزیع گرما در زیرزمین قرار داشت ) . در این سیستم حرارت بصورت تابشی به اتاق ها منتقل می شد و حتی از  بخار برای حمام ثروتمندان مورد استفاده قرار می گرفت .

با آغاز سال 1400 میلادی با گسترش بخاری ها به مردم این امکان داده می شد تا اتاق هایی خصوصی با تهویه مناسب آن زمان داشته باشند . همچنین دانشمندانی چون لئوناردو داوینچی با به حرکت در آوردن فن هایی که با نیروی بخار کار می کردند توانستند تهویه مناسب اتاق ها و سوییت ها را فراهم کنند .

١٥٠٠ ١٦٠٠ میلادی

در فرانسه ماشین آلات تهویه درمعادن مورد استفاده قرار می گرفتند . این ماشین آلات مجهز به فن های پره داری بودن که به یک شفت متصل بودن و هوای تازه را به داخل معادن منتقل می کردند .

در این زمان بود که این ایده خانه هایی دارای بخاری از اروپا به آمریکا آمد ، سوخت مورد نیاز این بخاری ها مقدار زیادی چوب و ذغال سنگ بود . اختراع دماسنج توسط گالیله راهی بود که توسط آن می توان تغییرات درجه حرارت اندازگیری کرد . فردیناند دوم یک دماسنج مستقل از فشار هوا را توسعه داد و در این زمانی است که اولین اگزوز ثقلی ( دودکش ) سیستم تهویه ساخته شد برای مجلس نمایندگان ایالات متحده از مجلس پارلمان .

١٧٠٠  ١٨٠٠   میلادی

در ابتدا بسیاری از کشورها  از شمینه در این زمان استفاده می کردند که از آجر و یا مصالح ساختمانی ساخته شده بودند . فارنهایت اولین دماسنج جیوهرا اختراع کرد و اولین دستگاه تهویه با استفاده از فن گریز از مرکز نیز در این زمان ساخته شده است . در این دوران یکسری اختراعات در حال روی دادن بود که شیوه زندگی مردم را تغییر می داد .

بنجامین فرانکلین اولین بخاری که با سیستم بخار کار می کرد را ساخت . سپس مجموعه ای از اکتشافات بسیار حیاتی توسط جوزف سیاه از جمله مفهوم گرمای نهان که تا آن زمان گرما و دما درک می شد را تغییر داد . جیمز وات بوسیله اختراع موتور بخار موجب انقلابی در صنعت بخار شد . او با یک بخاری که با کوره هوای گرم کار می کرد در انگلستان مورد استفاده قرار داد . این ترتیب و آرایش لوله های سیستم بود که امکان تولید حرارت بالا را کارخانه های بزرگ فراهم کرده بود . امروزه این آرایش لوله ها مولد های حرارتی لوله آتش خوار نام دارند . کارنو پایه گذاری ترمودینامیک و جیمز ژول کشف کرد که کار تولید حرارت می کند . حرارت نوعی از انرژی در نظر  گرفته شد ، سیستم های گرمایش آب داغ برای مجتمع های تجاری بزرگ و ساختمان های عمومی مورد استفاده قرار گرفت ، همچنین اولین سیستم های خنک کننده خانگی بوسیله اسپری آب و رطوبت کار می کرد مورد استفاده قرار گرفت . سیستم های تهویه تامین هوا و اگزاست استارت خورد بوسیله موتور بخار . همچنین قانون بقای انرژی کشف شد . قوانین اول و دوم ترمودینامیک در این دوران ایجاد شد . دیگ های با ظرفیت بالاتر مورد استفاده قرار گرفت . قوانین گازها کشف شد و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت .

١٩٠٠ میلادی

این دوره شاهد یک شیب ناگهانی در اختراع و تکامل سیستم های تهویه مطبوع بودیم . سیستم کوره ای با فن های گریز از مرکز ، بخار سیستم های گرمایش فشار بالا ، سیستم های فن بزرگ و با سرعت بالا فن های گریز از مرکز و فن های جریان محوری با موتور کوچک الکتریکی در استفاده بسیار بالا بود .

فن کویل اولین سیستم رطوبت زدایی توسط یک شرکت به نام بوفالو فورج ساخته شد . همان شرکت نخستین نوع دستگاه رطوبت زن ( اسپری ) تهویه مطبوع را ساخت . اول راه آهن سپس صنعت تهویه مطبوع گسترش یافتند . بوفالو دستگاهی که ذات گرد غبار را از هوا جدا می کند را ساخت . صنعت HVAC آغاز شده با استفاده از دیگهای بخار از نوع اسکاچ مین با مشعل نفت و گاز و یا فن های اجباری کار می کردند . یک سیستم که دمای هوا را تا درجه 10 درجه فارنهایت پایین می آورد ( کولر آبی ) اما رطوبت را به سطح ناراحت کننده ای افزایش می داد ساخته شد . یک سیستم هوا اجباری که با استفاده از یک فن ساخته شده است. اولین ماشین تبرید گریز از مرکز برای تهویه مطبوع بزرگ ساخته شده بود . پمپ های سیرکوله و رادیاتور ها در سیستم های تهویه مطبوع برای به گردش در آوردن آب در سیستم مورد استفاده قرار گرفتند . نخستین تبرید با کمپرسور ایجاد شد . کولر های اتاق ها با استفاده از فن آوری یخچال فریزر به کار افتادند . پانل های گرمایشی کف و سقف ایجاد شد . از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع برق استفاده شد . اولین مرد بر روی کره ماه را می رود با پیام حمایت از زندگی . سیستم های خنک کننده و گرمایش بوسیله چرخه معکوس پمپ های گرمایی ایجاد شد . توجه به استفاده بیش از حد مبردها و خطر آسیب دیدن لایه ازون و محیط زیست در سازمان ملل متحد و در نتیجه پروتکل مونترال برای حفاظت از لایه ازن زمین به امضا رسید . چند برنامه پژوهشی چند میلیون دلار در تهویه هوا و سیستم تبرید آغاز شد .

منبع :     Hvac fundamentals : Samuel C. Sugarman

دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)

12 + 1 =